Junior Solution Consultant

No experience required

Wroclaw

JOB IDJOB TITLELOCATIONFULL/PART TIMELANGUAGES
193Junior Solutions ConsultantWROCLAW – Home officeFULL TIMEENGLISH

Our customer is an international IT company that is supporting different German customers about IT services. For their Wroclaw office we are recruiting a:

Junior IT Solutions Consultant – Start date: January

The ideal candidate has good communication skills, analytical mind and has some affinity for software architecture and/or business infrastructure. He speaks fluently in English and he is available for an initial  period of 3 months on-site training in Germany. After that it is possible from their Wroclaw’s office or remotely.

The company offers great terms and condition (a salary of 8000 PLN gross salary for the first 6 months and afterwards 11000 PLN gross per month with employment agreement – umowa o pracę).

The company offers a paid German course and the knowledge of this language is appreciated as the candidate will need to support German customers.

Responsibilities

  • Supporting German customers in English for 1st or 2nd level support
  • Implementation activities of the company software after a proper initial training
  • Updating patches after a proper initial training

Requirements

  • English B2 or C1, German is nice to have.
  • Good communication skills
  • Resiliency and customer focus
  • EU citizenship

  • readiness to travel often to Germany – all travel costs will be covered –

  • technical affinity/study related to software architectures and/or business infrastructure

  • Nice to have knowledge gained by experience and or studies of processes in industrial production and manufacturing / MES  (Manufacturing Execution System) and basic knowledge of industrial production

  • Ability to work in team and flexibility

The company offers:

  • Permanent contract/temporary contract (1 year)
  • Introductory training to the company
  • opportunity for professional development
  • Great terms and conditions -salary of 8000 PLN gross salary for the first 6 months and afterwards 11000 PLN gross per month with employment agreement – umowa o pracę)
  • Free German language course
  • Possibility to work in the office or remotely

If interested please send your cv at info@itselecta.com with the job reference JOBID:193 in the title AND:

  • Please read our privacy policy (https://www.itselecta.com/privacy-policy/and add the following statement to your email: “I have read and understood ITSelecta’s privacy policy, and I hereby give permission to process my personal data for recruitment purposes.”

Naszym klientem jest międzynarodowa firma IT, która wspiera niemieckich klientów w zakresie usług informatycznych.
Prowadzimy nabór do ich biura we Wrocławiu na stanowisko:

Junior IT Solutions Consultant

Data rozpoczęcia: styczeń
Idealny kandydat to taki, który:
 ma dobre umiejętności komunikacyjne i analityczny umysł;
 jest powiązany/ zainteresowany software architectures and/or business infrastructure;
 mówi płynnie po angielsku;
 jest w stanie przez pierwsze 3 miesiące wziąć udział w szkoleniu w Niemczech (potem praca jest możliwa w
biurze we Wrocławiu lub zdalnie).

ŚWIETNE WARUNKI (WYNAGRODZENIE W WYSOKOŚCI 8000 ZŁ BRUTTO PRZEZ PIERWSZE 6 MIESIĘCY, A

NASTĘPNIE 11000 ZŁ BRUTTO MIESIĘCZNIE Z UMOWĄ O PRACĘ);

BEZPŁATNY KURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO (ZNAJOMOŚĆ TEGO JĘZYKA JEST MILE WIDZIANA, PONIEWAŻ

KANDYDAT BĘDZIE MUSIAŁ WSPIERAĆ KLIENTÓW NIEMIECKICH).

Zakres obowiązków:
 wspieranie niemieckich klientów w języku angielskim dla na poziomie 1 lub 2 wsparcia;
 działania wdrożeniowe w zakresie oprogramowania firmowego po odpowiednim przeszkoleniu wstępnym;
 dokonywanie aktualizacji po odpowiednim przeszkoleniu wstępnym.

Wymagania:
 angielski B2 lub C1, niemiecki jest mile widziany;
 dobre umiejętności komunikacyjne;
 ukierunkowanie na klienta;
 obywatelstwo UE;
 gotowość do częstego podróżowania do Niemiec – wszystkie koszty podróży zostaną pokryte
 powiązanie z software architectures and/or business infrastructure /studia związane z software architectures
and/or business infrastructure;
 mile widziane doświadczenie i studia nad procesami produkcji i wytwarzania przemysłowego / MES
(Manufacturing Execution System) oraz podstawową wiedzę na temat produkcji przemysłowej.
 zdolność do pracy w zespole i elastyczność
Firma oferuje:
 umowę stałą/tymczasową (1 rok);
 szkolenie wprowadzające do firmy;
 możliwość rozwoju zawodowego;
 wynagrodzenie w wysokości 8000 zł brutto za pierwsze 6 miesięcy, a następnie 11000 zł brutto za miesiąc z
umową o pracę;

 bezpłatny kurs języka niemieckiego;
 możliwość pracy w biurze lub zdalnej.

Jeśli jesteś zainteresowany:
 wyślij swoje CV na adres info@itselecta.com z numerem referencyjnym pracy JOBID:193 w tytule,
 przeczytaj naszą politykę prywatności (https://www.itselecta.com/privacy-policy/) i dodaj następujące
oświadczenie do swojego e-maila: “I have read and understood ITSelecta’s privacy policy, and I hereby give
permission to process my personal data for recruitment purposes.”